بیانات مقام معظم رهبری در مورد نماز جمعه

بسم الله الرحمن الرحیم

به همه یشما برادران و خواهران عزیز که از نقاط مختلف کشور تشریف آورده اید , خوش آمد عرض می کنم.

خدمتگزاری در این نقطه و شغلی که شما در خدمت به دین و مسلمین برای خود انتخاب کرده اید , افتخار بزرگی است . بنده هم خدا را شکرگزارم که امروز توفیق پیدا کردم با شما برادران و خواهران خدمتگزار , این دیدار صمیمانه را داشته باشم .
ایام شهادت صدیقه ی کبری (سلام الله علیها) است و امیدواریم همه ی شما و همه ی ما و ملت ایران مشمول توجهات و عواطف آن بانوی بزرگ دو عالم قرار بگیریم .
خدمت به نماز جمعه , خدمت به دین و تقواست ; چون نماز جمعه برای گسترش تقوا و روح دینی در مردم است ; همچنان که خدمت به نماز جمعه , خدمت به آگاهی سراسری ملت ایران است ; چون نماز جمعه یک عمل صرفا ” عبادی نیست ; عملی است که در ذات و ترکیب خود , آگاهی بخش است ; هم اجتماع عظیم مسلمانان را هر هفته تشکیل می دهد و به رخ دوست و دشمن می کشد و هم به وسیله ی خطیب جمعه , اوضاع و احوال سیاسی برای آنها تشریح و تبیین می شود. حقیقتا ” نماز جمعه در اسلام ترکیب عجیبی است ; از یک طرف , توصیه ی مردم به تقوا و پاکدامنی و اعراض از هواهای نفسانی است و از طرف دیگر , آگاه کردن مردم از جریانهای سیاسی و توطئه های دشمنان و نیازهای دوستان و اوضاع دنیای اسلام است . قدر این فریضه ی عظیم را باید خیلی دانست .
امروز به برکت انقلاب اسلامی و با هشیاری امام بزرگوارمان , نماز جمعه به یک سنت پایدار در کشور تبدیل شده است . قبل از نظام اسلامی , مردم ما با معنا و حقیقت نماز جمعه آشنا نبودند; این لطف خدا بر ملت ما بود و یکی از برکات انقلاب اسلامی محسوب می شود که ما توانستیم این دریچه ی دلگشا به سمت معنویت و آگاهی را به روی خود باز کنیم .
البته ائمه ی محترم جمعه و دست اندرکاران اقامه ی نماز بیشترین نقش را در خدمت رسانی این فریضه به مردم دارند; و همه ی این خدمات هم مشکور است . هم شما کارکنان و زحمتکشان و خدمتگزاران ستادهای نماز جمعه , هم ائمه ی محترم جمعه , هم مسوئولانی که در مراکز به امور نمازهای جمعه رسیدگی می کنند , همه در فیض رسانی این فریضه ی بزرگ به مردم سهیم هستید; این را باید قدر دانست . مردم هم باید نماز جمعه را قدر بدانند و ائمه ی جمعه و دیگر دست اندرکاران هم باید جاذبه های نماز جمعه را روزبه روز بیشتر کنند. نسل جوان ما تشنه ی حقیقت , فهمیدن و آگاه شدن است . نمازهای جمعه باید بتواند این تشنگی را به نحو نیکوتر به انجام برساند. باید به نیاز عمومی نسل جوان پاسخ داد. اگر با نگاه متدبرانه یی به اوضاع کشور خود و گذشته و آینده ی آرمانی آن نگاه کنیم , نقش نماز جمعه و اهمیت این فریضه را بیشتر درک خواهیم کرد.
پایه ی همه ی خیرات در جامعه , تقواست . تقوای فردی : یعنی هر کس بین خود و خدا سعی کند از جاده ی صلاح و حق تخطی نکند و پا را کج نگذارد. تقوای سیاسی : یعنی هر کس که در کار سیاست است , سعی کند با مسائل سیاسی صادقانه و دردمندانه و از روی دلسوزی برخورد کند. سیاست به معنای پشت هم اندازی و فریب و دروغ گفتن به افکار عمومی مردم , مطلوب اسلام نیست ; سیاست یعنی اداره ی درست جامعه ; این جزو دین است . تقوای سیاسی , یعنی انسان در میدان سیاست صادقانه عمل کند. تقوای اقتصادی : یعنی اگر هر کس برای گذران زندگی و ضمنا ” آباد کردن محیط خود مجبور است تلاش اقتصادی داشته باشد , راه درست را انتخاب کند. غصب کردن , حرام خوری , دست اندازی به مال دیگران بخصوص به اموال عمومی از دستاورد عمومی مردم به نفع جیب خود استفاده کردن و احیانا ” زرنگیهایی که علی الظاهر در چارچوب قانون هم می گنجد , اما خود انسان می داند که باطن آن چقدر فاسد و تباه است , اینها خلاف تقوای اقتصادی است . تقوای اجتماعی : یعنی برخورد با مردم در محیطهای مختلف چه محیط کسب , چه محیط معاشرت , چه محیط خانواده , چه محیط مدرسه و دانشگاه , چه محیط اداری همراه با انصاف و خدا
ترسی و امانت و صداقت باشد. اگر این نمونه ها در جامعه تحقق پیدا کند و عملی شود , اکثر مشکلات مادی و معنوی مردم برطرف خواهد شد. تقوا و پرهیزگاری , یعنی گستره ی وسیع عملهای خوب , اقدامهای خوب , فعلهای خوب و ترکهای خوب . یکی از مهمترین سرفصلهای نماز جمعه , توصیه ی به تقواست . البته این گونه تقوا , فقط با گفتن و توصیه کردن تحقق پیدا نمی کند; هر چند گفتن و توصیه کردن , نقش مهمی دارد و نباید از نقش بیان و نصیحت و انذار و تبشیر که شغل پیغمبران است غافل بود; اما توصیه ی واقعی به خود ما , چه ما به عنوان خطیب جمعه , چه ما به عنوان کارکنان و خدمتگزاران نماز جمعه , چه ما به عنوان طراحان و راه اندازان بخشهای مختلف نماز جمعه , این است که در عمل و رفتار خود حداکثر تلاش را بکنیم که این تقوا فقط در زبان ما ظاهر نشود; بلکه در عمل ما هم ظاهر شود. ببینید , در اسلام عزیز اینها راههای خیلی طبیعی برای هدایت و اداره ی درست جامعه و کشور است.

توصیه می کنیم بخوانید :  شجره نامه حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی)

بیانات معظم له در دیدار اعضای ستادهای نماز جمعه سراسر کشور، ۰۵ / ۰۵ / ۱۳۸۱

www.hawzah.net

به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 2 =