جایی که هدف وسیله را توجیه می کند!

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، جایی که هدف وسیله را توجیه می کند!

وقتی که هنر ارزشی و غیر ارزشی ندارد ، وقتی که علم اسلامی و غیر اسلامی ندارد ، وقتی که علی خلیلی ها در سایه سکوت رسانه پرپر می شوند ، وقتی که دغدغه صدا و سیما می شود میلیونر شدن بینندگانش ، وقتی که تبلیغات شیرین نوین، کام بینندگان سریال های نوروزی را تلخ میکند ، وقتی که … اصلا عجیب نیست “سمت خدا” به دلیل امر به معروف و نهی از منکر تعطیل بشود!

مدتی پیش در برنامه سمت خدا حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری نسبت به دو مسئله تبلیغات در بین برنامه های کودک که خلاف نص صریح آیین نامه سازمان صدا و سیما و دیگری برگزاری مسابقاتی با جوایز غیرمعمول که برخلاف نظر صریح رهبری است انتقاد کرد که زیاد به مذاق مدیران صدا و سیما خوش نیامد و بنابراظهار رکنی،تهیه کننده برنامه باعث برکناری وی شد.

البته پس از انتقاد های شفاهی حاج آقای ماندگاری و نامه رسمی وی به جناب ضرغامی،سرانجام جناب ضرغامی طی مصاحبه ای اعلام کرد که تبلیغات میان برنامه های کودک لغو شده و تصریح کرد دلیل این قانون شکنی کسری بودجه بوده است!جناب آقای ضرغامی کدام آدم مومن و متعهد این دلیل شما را می پذیرد؟ به نظرتان اگر در رسانه ملی ، هدف وسیله را توجیه کند باید انتظار داشت جاهای دیگر این گونه نباشند؟!

توصیه می کنیم بخوانید :  آثار تربیتی انتظار بر فرد، خانواده و جامعه

حالا بماند که مورد دوم تذکر،یعنی پخش مسابقات با جوایز غیر متعارف با هرتوجیهی ، که امام خامنه ای در دیداری که آذرماه سال۸۳ با آن مخالفت کردند حدود ۱۰ سال است روی زمین مانده است! بماند که امام خامنه ای قبلا می گفتند که مشکلات و مسائل فرهنگی را با مردم در میان نمی گذارد اما اکنون شعار سال ، سال فرهنگ و اقتصاد است و آقا دردهای فرهنگی اش را با مردم در میان می گذارد…بماند که گوش برخی از مدیران صدا و سیما شنوای این عمارهای علی زمان نیست…بماند…

خب برگردیم سر موضوع خودمان. مگر آقای ماندگاری کاری جز امر به معروف و نهی از منکر کرده بود که باعث برکناری تهیه کننده برنامه شد؟ ما دردمان از دست دادن علی خلیلی ها در سطح خیابان های این کشور بود ، غافل از آن که درد بزرگتری داریم و آن اینکه برای امر به معروف و نهی از منکر در صدا وسیما باید بهای سنگینی پرداخت کرد! اصلا وقتی صدا و سیما تحمل امر به معروف و نهی از منکر را نداشته باشد ، می شود انتظار داشت که فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود و دیگر شاهد از دست دادن علی خلیلی ها نباشیم؟!

امروز بهای این نهی از منکری که نسبت به دو خلاف قطعی قانونی و مخالف نظر رهبری انجام شده این است که به بهانه ارتقا کیفیت، مدیران سازمان با عزل آقای رکنی ،دو تهیه کننده جدید را معرفی کرده اند که یکی از آن ها  خیلی معتقد به این که رسانه باید ابزاری برای انتقال ارزش های دینی باشد نیست و دیگری حتی وقت نمی کرده برنامه های پنج دقیقه ای که خود تهیه کننده اش بوده را ببیند. حالا بماند که که یکی شان اصلا شریعتی،مجری چند ساله این برنامه را نمیشناخت!

توصیه می کنیم بخوانید :  فلسفه نماز در قرآن و اسلام چیست؟

سرانجام طی درخواست هایی که مردم چه در فضای مجازی و چه از طریق تماس با روابط عمومی صدا و سیما داشتند و همچنین جلسه ای که آقای ضرغامی با عوامل این برنامه داشتند خوشبختانه آقای شریعتی مجری محبوب برنامه سمت خدا و کارشناسان متعهد این برنامه به کار خود ادامه می دهند منتها با این تفاوت که دیگر آقای رکنی تهیه کننده برنامه نیست!

این نکته هم قابل ذکر است که آقای ضرغامی پس از این جلسه طی مصاحبه ای که با خبرنگاران داشتند اعلام کردند که تغییر عوامل سمت خدا ربطی به انتقاد آقای ماندگاری از رسانه ملی نداشته و چون قرارداد برنامه با تهیه کننده سابق به پایان رسیده بنا به نظر مدیر مربوطه قرار شده تهیه کننده عوض شود و بنده اظهار نظری در این مورد نمی کنم!

 

 

 

به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =