طراحی UI اندروید | مروری بر UI:User Interface

۳-۱- مروری بر UI:User Interface

سامانه UI:User Interface اندروید چارچوبی را فراهم میکندکه بتوانید هر آنچه را که میخواهید در اپ خود داشته باشید.مهمترین بخش های این سامانه صفحهHOME، سامانه هدایت و کاربری فراگیر و اعلانات میباشد.باید گفت که اپ شما می تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد یک تجربه لذت بخش در کار با اندروید را برای کاربر ایجاد کند و حتی استفاده از آن را لذت بخش تر نیز کند.در پایان این بخش به بررسی موارد اصلی برای دست یابی به این امر می پردازیم.

Home, All Apps -1-3-1وRecents

صفحهHOME

HOME فضایی قابل سفارشی سازی است که تمامی آیکون های میانبر سایر اپ ها، پوشه ها و ویجت ها در آن قرار می گیرد .همچنین امکان تغییر صفحه و رفتن به صفحات دیگر با کشیدن دست به سمت چپ یا راست وجود دارد FavoriteTray در پایین همین صفحه همیشه مهمترین میانبرها و فولدرها را بدون توجه به اینکه در چه صفحه ای هستید به کاربر نشان می دهد.

طراحی UI اندروید | مروری بر UI:User Interface

All Apps

این صفحه به شما امکان می دهد که به مجموعه کاملی از همه اپ هایی که در سیستم خود نصب کرده اید دسترسی داشته باشید.

۲

صفحه Recents screen

این صفحه به شما این امکان را می دهد که به مجموعه ای از آخرین اپ هایی که استفاده کرده اید دسترسی داشته باشید.می توانید به راحتی اپ هایی را که نیازی به آنها ندارید رابا کشیدن آیکون آن به سمت راست یا چپ از این صفحه خارج کنید.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگوها (بخش پنجم)

۳

۲-۳-۱- نوارهای سیستم

نوارهای سیستم بخشی از صفحه نمایش هستند که برای نمایش اعلانات، وضعیت ارتباطاتی،وسایل ارتباطی و … اختصاص داده شده اند.به طور معمول نوارهای سیستم به صورت همزمان با اپ نمایش داده می شوند.البته در صورت نیاز برای استفاده از تمام فضای صفحه میتوان به طور موقت این نوارها را مخفی کرد تا کاربر بتواند از کل صفحه نمایش استفاده کند.

۱نوار وضعیت

اعلاناتی چون زمان، سطح شارژ باطری و یا قدرت سیگنال را می توان در این نوار یافت.برای دریافت جزئیات بیشتر می توانید با لمس، آنرا پایین بکشید.

۲نوار ناوبری

این نوار تنها در دستگاه هایی نمایش داده می شوند که کلیدهای سخت افزاری را که به طور سنتی در ابزارهای همراه وجود دارند را ندارند.

۳نوار ترکیبی

در برخی از تبلت ها نوار وضعیت و نوار ناوبری با یکدیگر ترکیب شده و تنها یک نوار ایجاد شده است که در پایین صفحه نمایش دیده می شود.

۴

۳-۳-۱- اعلانات

۶

اعلانات پیام های کوتاهی هستندکه کاربر در هر زمان با استفاده از نوار وضعیت می تواند به آنها دست یابد.از قبیل این اعلانات می توان به بروز آوری ها، یادآورهاو اطلاعات مهم اشاره کرد.اما این اعلانات به حدی مهم نیستند که مزاحمت زیادی برای کاربر ایجاد کنند.ضمن این که همواره با پایین کشیدن نوار وضعیت جزئیات بیشتر در خصوص آنها ارائه می شود.اگر اپ شما نیز دارای اعلاناتی است، به طور کلی پیشنهاد میشود حداکثر طول آن ۲خط باشد و تنها در صورت نیاز از خط سوم استفاده شود.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحیUI اندروید | زندگی مرا ساده کند

۵

UIهای رایج در اپ

به طور معمول یک اپ در اندروید شامل نوار عملیات و نوار محتویات اپ می شود.

۱- نوار عملیات اصلی

مرکز فرمان و کنترل اپ شماست .نوار علمیات اصلی شامل مواردی می شود که کنترل های اصلی اپ شما در آن ها خلاصه می شود.

۲- مدیریت نماها

به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند بین نماهای مختلف یک اپ به راحتی سوئیچ کند .منظور ازنما(view)به طور معمول چیدمان های مختلفی از المان های اپ شماست.

۳- محیط محتویات

محیطی که محتویات اصلی اپ در آن نمایش داده می شود.

۴- نوار عملیاتSplit

نوارهای عملیات Split امکانی را فراهم می کنند تا بتوان عملیات بیشتر را در نوار اضافی که زیر نوار عملیات اصلی نمایان می شود توزیع کرد.در این مثال در یک نوار عملیات Split چند عملیات مهم اضافه شدهاند که مناسب ارائه در نوار عملیات اصلی نیستند.

۷

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 16 =