طراحی UI اندروید | الگوها (بخش دوازدهم)

۱۱-۳- ویجت ها

ویجت هایکی از اساسی ترین نمود های سفارشی سازی صفحه Home هستند. در واقع می توان این گونه تصورکرد که ویجت ها زمینه دسترسی به مهم ترین قسمت های اپ را از صفحه Home مهیا می سازند.

۱۱-۳-۱- انواع ویجت ها

هنگامی که برای طراحی ویجت تلاش می کنید قبل از هر چیزی بایدبه این مسئله توجه کنید که ویجت شما باید از چه نوعی باشد.ویجت ها معمولا به گرو های زیر تقسیم می شوند:

ویجت اطلاعاتی

ویجت های اطلاعاتی اساسا برای نمایش اطلاعاتی مهم که لازم است کاربر به صورت ممتد از آن ها مطلع باشد و روند تغییر آنها را بداندکاربرد دارد.یکی از مثال های خوب درمورد ویجت های اطلاعاتی، ویجت اعلام آب و هوا، اعلام ساعت و یا نتیجه رقابت های ورزشی است.معمولا با لمس کردن ویجت اپ مرتبط با آن اجرا شده و جزئیات بیشتری از اطلاعات را نمایش خواهد داد.

ویجیت اطلاعاتی
ویجت های مجموعه ای

همان طور که از نام این ویجت ها پیدا ست،ویجت های مجموعهای برای نمایش گروه کثیری از آیتم هایی که از لحاظ محتوایی یا موضوعی شباهتی با هم ندارند استفاده میشود که میتوانداز این دست مجموعه ها به مجموعه ای از تصاویر یک گالری درون اپ، مجموعه ای از خبرها از یک اپ خبری و یا مجموعه ای ازایمیل ها و پیام ها از یک اپ ارتباطی اشاره کرد.

ویجیت مجموعه ای

ویجت های کنترلی

هدف اصلی یک ویجت کنترلی نمایش عملیات مهمی است که یک اپ خاص انجام می دهد و می تواند از طریق صفحه Home به آن عملیات دسترسی داشت و برای این دسترسی نیازی به اجرا کردن خود اپ نیست.به عبارتی می تواند ویجت ها را به عنوان کنترل از راه دور یک اپ در نظر گرفت.یک مثال معمول در مورد ویجت های کنترلی ویجت کنترل پخش موسیقی اپ های پخش کننده موسیقی است که به کاربر این امکان را می دهد تا یک فایل موسیقی را پخش کند و یا این که فایل بعدی یا قبلی را فراخوانی کند.

ویجیت کنترلی
ویجت های هیبریدی

در حالی که بسیاری از ویجت ها را میتوان به طور خاص در یکی از ۳ گروه بالا تقسیم بندی کرد اما هستند ویجت هایی که ویژگی هایی ترکیبی رابه کاربر ارائه می کنند.البته بهتر است برای طراحی این نوع ازویجت ها یکی از ۳ نوع ویجت بالا را به عنوان ویجت اصلی و المان های دیگر حول آن طراحی کنید.به طور مثال فعالیت اصلی یک ویجت پخش موسیقی، کنترل نحوه پخش موسیقی است.اما دادن اطلاعات در موردفایل در حال پخش به کاربر نیز در برخی از این ویجت ها دیده میشود که این ویژگی مربوط به ویجت های اطلاعاتی است.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش سوم)

ویجتهای هیبریدی

محدودیت ویجت ها

همان طورکه ویجت هادارای امکانات بسیار مناسبی هستند تا آنجا که می توان نام مینی اپ را روی آنها گذارد، اماقطعا دارای محدودیت هایی نیز هستند که خوب است قبل از شروع به طراحی ویجت ها از این محدودیت ها مطلع شوید.

Gestures

از آنجائ یک هویجت ها همواره به صورت زنده روی صفحه Home قرار دارند لازم است که تطابق هایی با این صفحه داشته باشند که منطبق شدن با این صفحه محدودیت هایی را در ویجت بوجود می آورد.
تنها Gesture هایی که می توان برای یک ویجت در نظر گرفت عبارتند از:

  • لمس
  • کشیدن عمودی

Gestures

۲-۱۱-۳- راهنمایی برای طراحی
محتوای ویجت ها

می توان از توانمندی های بالقوهای که یک ویجت برای جذب کاربر به استفاده از اپ شما ارائه می کند به خوبی برای ارائه محتوا های جدید و جالب اپ خود بهره ببرید.درست مثل تیتر ها و مطالبی که در صفحه اول یک روزنامه قرار داده میشودیک ویجت نیز باید دقیقا مطالب و اتفاقات مهم یک اپ را به کاربر نمایش دهد و این مطالب را به بخشی که جزئیات بیشتری در خصوص آنها وجود دارد مرتبط کند.

راهبری ویجتها

تغییر سایز ویجتها

به همراه ارائه نسخه ۱/۳ اندروید، امکان تعریف ویجت هایی با امکان تغییر اندازه نیز مهیا شد.تغییر اندازه ویجت ها به کاربر این امکان رامی دهد تا طول و عرض ویجت را متناسب با نسبت های قابل استفاده صفحه نمایش تنظیم کنند.امکان تغییر اندازه ویجت می تواند مزایای زیر را به کاربر ارائه کند:

  • کاربر می تواند به خوبی این مسئله را که چه مقدار اطلاعات درون ویجت نمایش داده شود را تنظیم کند.
  • کارآیی ویجت در صفحه Home افزایش می یابد.
  • طرح ریزی برای ایجاد استراتژی تغییر سایز ویجت تا حد زیادی به نوع ویجتی که مشغول ساخت آن هستید مرتبط است.
توصیه می کنیم بخوانید :  طراحیUI اندروید | زندگی مرا ساده کند

تغییر سایز ویجت ها

ویجت های لیست و یا گروه پایه یکی از سر راست ترین ویجت ها برای تغییر اندازه هستند چرا که تغییر اندازه ویجتی که به راحتی به صورت عمودی پهن و جمع می شود به راحتی امکان پذیر است.
اما ویجت ها یا اطلاعاتی برای تغییر اندازه نیازمند طرح ریزی بیشتری هستند چرا که به طور معمول اطلاعاتی که ارائه میکنند قابل پیمایش نیست و اطلاعات برای اندازه پیش فرض ثابت تنظیم شده است.
در این مثال ساده کاربر می تواند به طور افقی ویجت مربوط به اعلام آب و هوا را در ۴ مرحله تغییر اندازه دهد تا اطلاعات کامل تری در خصوص آب و هوا و تغییرات آن دریافت کند.

تغییر سایز ویجت ها
ملاحظات طراحی بهتر است که ویجت را متناسب با یک دستگاهی که آن را در اختیار دارید طراحی کنید.چرا که توجه به ابعاد آن می تواند به شما در تخمین اندازه ویجت در سایر  ابزارها هم کمک زیادی کند اما برای این کار باید موارد زیر را در نظربگیرید:
تعداد، اندازه و فاصله بین پیکسل ها می تواند از یک دستگاه به دستگاهی دیگر بسیار متفاوت باشد و بنابراین انعطاف پذیری ویجت شما بسیار مهم است.

درواقع اگر به عنوان یک کاربر،ویجت خود را تغییر اندازه دهید.اندرویدبا توج هبه  دامنه dp موجود آن را در بهترین حالت بازآرایی خواهد کرد.

۳-۱۱-۳- تنظیمات ویجت

گاهی اوقات نیاز است تا قبل از استفاده از ویجت ها تنظیماتی روی آنها اعمال شود.به طور مثال به یک ویجت ایمیل توجه کنید که قبل از آن که ویجت بخواهد محتویات Inbox را نمایش دهد باید اطلاعات لازم برای دسترسی به حساب کاربر خود را درون اپ تنظیم کنید.
ویجت های اپ بلافاصله بعد از فعال شدن روی صفحه Home تنظیمات اولیه را برای اعمال به کاربر نشان خواهند داد.مسئله قابل اشاره آن است که در بیان این تنظیمات باید تا حد امکان ساده وقابل فهم عمل کرد و کاربر در حد ۲یا۳ تغییر را برای دستیابی به هدف خود صورت دهد.

تنظیمات ویجت

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + سیزده =