طراحی UI اندروید | الگوها (بخش هفتم)

۳-۵-۳ – تب ها

تب ها این امکان را بوجود می آورند تا بتوان نماهای مختلف اپ را به صورت هم زمان نمایش داد و گشت زنی وسوئیچ بین آنها راحت است.

تب

از تب ها زمانی استفاده کنید که نیاز باشد تا کاربر به صورت منظم بین نماهای مختلف سوئیچ کند و همچنین زمانی که به صورت روشنی بخواهید به کاربر اعلام کنید که اپ شما دارای نماهای دیگری نیز می باشد.

تب های ثابت شده:

تب های ثابت شده همواره در صفحه نمایش ثابت هستند و دیده نمی شوند و نمی توان آنها را از طریق پیش نمایش از صفحه خارج کرد.تب های ثابت شده در نوار عملیات اصلی می توانند هنگامی که صفحه چرخانده می شوند به نوار بالا بروند.از تب های ثابت شده برای سویئیچ سریع بین۲ تا ۳ نما در اپ استفاده کنید.
tab sabet

تب های قابل پیمایش:

تب های قابل پیمایش همیشه کل  پهنای نوار را می گیرند و تب فعال نیز در وسط نوار دیده می شود.این تب ها به صورت افقی قابل پیمایش هستند و بدیهی است که با کشیدن آنها به سمت راست یا چپ می توان از تب های بیشتری استفاده کرد. معلوم است که از این نوع تب های باید زمانی استفاده کرد که اپ دارای تب های زیادی باشد.

tab ghabel piymaysh
Spinners

یک Spinners یک منوی پایین افتادنی است که به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند بین نماهای مختلف اپ سوئیچ کند.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | عناصر بصری (بخش دوم)

 

۴-۵-۳- کشوها

کشوها نوعی منوی Slide-out هستند که به کاربر این امکان را می دهند که بین نماهای مختلف اپ سوئیچ کند میتوان این کشوها را با لمس آیکون در نوار عملیات فعال کرد.
پیشنهاد می شود از این حالت زمانی استفاده کنید که نماهای مختلف درون اپ شما وجود داشته باشد که الزاما ارتباط چندانی با یکدیگر ندارند.

kesho
کلید های عملیات

کلیدهای عملیات در سطح نوار عملیات فعالیت های مهمی انجام می دهند، با توجه به نوع اپی که میخواهید طراحی کنید به این مسئله فکر کنید که کدام یک کاربرد بیشتری دارد.توجه داشته باشید که کاربر باید در نوار عملیات کلیدهایی را ببیند که همگی فعال بوده و با کارآیی اپ انطباق دارند.اگر کلیدی هست که کارهایی با اپ شما ندارد باید اپ را به گونه ای طراحی کنید که آن را نمایش ندهد نه اینکه به صورت غیر فعال نمایش دهد.برای راهنمایی ازقانون FIT استفاده کنید.

keled amaliyat

 • F-Frequent
  آیا کاربر در هنگام مشاهده صفحه نمایش حداقل ۷یا۱۰ بار از این عملیات استفاده میکند؟
  آیا به طورکلی از آن به طور متعدد در یک ردیف استفاده میکند؟
 • I-Important
  آیا دوست دارید که کاربر به راحتی از وجود چنین فعالیتی در اپ شما مطلع گردد؟
  آیا می بایست این عملیات در مواقع نادری که نیاز به دسترسی به آن وجود دارد به راحتی قابل دستیابی باشند؟
 • T-Typical
  آیا این نوع عملیات خاص به طور مرسوم در سایر اپ ها نیز وجود دارد؟
  در حالت کلی آیا ایرادی وجود دارد که این عملیات خاص در نوار عملیات نباشد؟
توصیه می کنیم بخوانید :  ۱۲۰ ترفند کاربری فتوشاپ| بخش چهارم

اگر هر یک از دو عامل F,IیاT به نظر شما کارکرد دارند این کلید می بایست در نوار علمیات قرارگیرد،در غیراین صورت این کلید به این نوار تعلق ندارد.

٣-۵-۵- Action Overflow

بخش Action overflow  در نوار عملیات دسترسی به امکاناتی از اپ را برای کاربر مهیا می سازد که کاربرد کمتری دارند.البته این منو تنها زمانی ظاهر میشود که دستگاهی که در ان اپ را اجرا می کنید دارای کلیدهای سخت افزاری منو نباشد.اما سئوال اینجا مطرح میشود که به طور کلی چندکلیدمی تواند در نوار عملیات قرار داد؟ درپاسخ باید گفت که ظرفیت نوار علمیات بر طبق قوانین زیر تعیین می شود:

کلیدهای Action در نوار علمیات اصلی حداکثر میتوانند۵۰ درصد فضا را به خود اختصاص دهند:
اما کلیدهای Action در نوار عملیات پایین میتوانند سرتاسر نوار را اشغال کنند.

action
با توجه به مقدارdp صفحه نمایش نیز می توان به مقادیر زیر دست یافت:
کمتر ازdp360 = دو آیکون
۴۹۹تاdp۳۶۰ = سه آیکون
۵۹۹تاdp۵۰۰= چهار آیکون
۶۰۰وبزرگتر=پنج آیکون
dp

۳-۵-۶- به اشتراک گذاری دیتا

اگر اپ شما، به کاربر اجازه به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی،نظیر عکس یا ویدیو را می دهد باید کلیدی که امکان به اشتراک گذاری را برای کاربر فراهم می کنندرادر نوار عملیات اپ قرار دهید.

ashterak gozari

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 8 =