طراحی UI اندروید | الگوها (بخش پنجم)

راهبری دراپ با استفاده از ویجت های صفحه Home و اعلانات

می توانید از ویجت های صفحه Home و همچنین اعلانات برای هدایت کاربر به صفحات درونی تر اپ خود بهره ببرید. برای مثال ویجت Inbox اپ جی میل و اعلانات پیام های جدید می توانند هر دو صفحه Inbox را دور بزند چرا که به صورت مستقیم به کاربر اعلام می کنندکه پیغام جدیدی دارند .

اگر صفحه مقصد به صورت معمولی از درون یک صفحه خاص از اپ شما قابل دسترسی است کلید Up می بایست که کاربر را به آن صفحه هدایت کند.در غیر این صورت Up بایدکاربر با به بالاترین صفحه و به عبارتی صفحه Homeاپ ارجاع دهد.
به عنوان مثال صفحه Home ویجت جی میل دارای کلیدی است ،برای ارجاع سریعتر کاربر به صفحه Compose.

راهبری۲

اعلانات غیر مستقیم

زمانی که اپ می بایست اطلاعاتی را در خصوص اتفاقات چندگانه به صورت همزمان به کاربر اعلام کند بهترین راه ارائه آنها در قالب اعلاناتی است که کاربر را به صورت مستقیم به صفحه بینابینی راهنمایی کند.این صفحه به طور خلاصه شرحی از اتفاق به وقوع پیوسته را به کاربر ارائه می کند و مسیری را فراهم میکند تا کاربر بتواند به صورت مستقیم به صفحه مربوط به این اعلان درون اپ دسترسی پیدا کند .
به این نوع اعلان، اعلان غیر مستقیم می گویند.بر خلاف اعلانات مستقیم، فشار دادن کلید Back در یک صفحه بینابینی کاربر را به صفحه ای که قبل از آن اعلان را دیده بود هدایت می کند.
برای مثال فرض کنید که کاربری در جی میل یک اعلان غیر مستقیم ازتقویم(Calendar) دریافت کرده است .لمس این اعلان یک صفحه بینابینی را باز می کند که شامل یاداوری هایی از چند اتفاق مختلف است .لمس کلید Back در این صفحه(صفحه بینابینی)باعث می شود که کاربر به جی میل بازگردد.اما لمس یکی از یادآور ها باعث می شود که نما از صفحه بینابینی خارج شده و صفحه Calendar باز شود تا جزئیات مربوط به یادآوری به کاربر نشان داده شود.در این صفحه اما کلیدهای Up و Back هر دو کاربر را به سطوح بالاتری از صفحه Calendar راهنمایی می کنند.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحیUI اندروید | زندگی مرا ساده کند

وجیت۲

۳ -۴ -۴-اعلانات Pop-up

اعلانات Pop-up در واقع کشوی اصلی اعلانات را دور میزند چرا که به صورت مستقیم در جلوی چشم کاربر ظاهر می شوند .این اعلان ها به ندرت استفاده می شود و تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که واقعا ایجاد مزاحمت برای کاربر اجتناب ناپذیر باشد .برای مثال اپ Talk از این نوع اعلان برای آگاه کردن کاربر از یک پیام دعوت برای داشتن یک چت تصویری استفاده می کند و این دعوت به طور خودکار بعد از چند ثانیه منقضی می شود.
اما از لحاظ رفتار شناسی راهبری این نوع اعلانات باید گفت که این نوع اعلانات شباهت بسیار زیادی به صفحات بینابینی دارند .کلید Back منجر به رد کردن اعلان می شود.

اعلانات

۵-۴-۳- راهبری میان اپ

یکی از توانایی های بنیادین اندروید ایجاد قابلیتی برای اپ هاست به این منظور که با یکدیگر هم پوشانی داشته باشند و این مهم از طریق ایجاد امکانی برای راهبری بین یک اپ با اپ دیگر محقق شده است.
برای مثال :اپی که نیاز به تصویر برادری دارد می تواند اپ Camera را فعال کند که اپ بعد از گرفتن تصویر موردنظر را به اپ اصلی انتقال می دهد.این ویزگی بسیار حائژ اهمیتی است هم برای توسعه دهندگان اپ به این جهت که می توانند در کدها اعمال نفوذ داشته باشند و هم برای کاربر چرا که به راحتی و بدون مشکل به دغدغه های خود می رسند.
برای درک بیشتر راهبرد App to App بسیار مهم است که چارچوب رفتاری اندروید رابشناسید و با اصطلاحات آن بیشترآشنا شوید.
  • در اندروید یک Activity مولفه اجرایی است که صفحه ای از اطلاعات را معین می کند، و همه فعالیت های مرتبط به آن توسط کاربر قابل انجام است
  • یک Task، دنباله ای از فعالیت هاست که کاربر برای دستیابی به یک هدف آنها را انجام می دهد.یک Task منفرد می تواند کلیه نیازهای خود را از یک اپ یا مجموعه ای از اپ ها تامین کند.
  • یک Intent نوعی مکانیسم است برای یک اپ که به اپ دیگر اعلام کند برای انجام Activity خاصی نیازمند دریافت اطلاعاتی است.
مثال:راهبری میان اپ ها برای به اشتراک گذاری
برای اینکه متوجه شویم چگونه Activity ها، Task ها و Intent ها با یکدیگر کار می کنند موردی را در نظرمیگیرم که بواسطه آن بررسی خواهیم کرد که چگونه اپ ها به کاربران این اجازه را می دهدند که اطلاعاتی را توسط یک اپ دیگر به اشتراک بگذارند.به طور مثال به اپ Play Stone نگاهی می اندازیم و انجام  Task A را مطابق شکل زیر شروع می کنیم و زمانی که در این اپ یکی از Book ها را مطابق شکل لمس می کنیم تا جزئیات بیشتری در خصوص آن بدانید با اینکه کاربر همچنان در یک صفحه خاص باقی می ماند اما در پشت صحنه اتفاقات دیگری روی می دهد چرا که فراخوانی برای ایحاد یک حالت اشتراک گذاری اطلاعات در حال انجام است.
rahbari
rahbari2
زمانی که کاربر بخواهد از طریق جی میل چیزی را به اشتراک بگذارد Activity ها در جی میل برای ایجاد یک پیام جدیدآغاز می شود تا Task A کامل شود.(توجه داشته باشید که اینجا  Task جدید ساخته نشده است).
بعد از ارسال پیام یا لمس کلید Back کاربر مجددا به صفحه ای که درآن جزئیات کتاب مورد نظرارائه شده است بازمی گردد.کاربربا لمس Up در بخش Compose اپ جی میل نشان می دهد که تمایل دارد در جی میل باقیب ماند و بدین ترتیب لیستی از گفتگوها ایجاد می شود که حاصل آن شروع Task B است و Task A به پشت صحنه رفته و هر زمان که کاربر بخواهد می تواند به آن دست یابد.
 rahbari3
به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یازده =