طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش سوم)

۳-۳-۳- طبقه بندی ها

از تب هااستفاده کنید:

به طورکلی زمانی که اپ دارای بخشها و محتویات متعدد و گوناگونی است،طبقه بندی آنها در یک ساختار سلسله مراتبی به نحوی که کاربر بتواند با کمترین میزان توجه و تفکر به بخش مورد نظر خود راه یابد از اهمیت فراوانی برخوردار است.

از این روش زمانی موفقیت آمیز است که طبقه بندی ها مشابه و هم خانواده باشند و یا اینکه تعداد آنها کم استفاده باشدمزیت این روش این است که ساختار سلسله مراتبی تا حد زیادی به ساختار تخت تبدیل می شود ودیتا در مرکز توجه کاربر باقی می ماند اگر موضوعات طبقه بندی در اپ شما شبیه به هم،قابل پیش بینی و به صورت زیادی از نزدیک به هم است از تب های پیمایشی استفاده کنید.

به عبارتی تمامی تب ها در یک نما به صورت همزمان دیده نمی شود، البته باید توجه داشت که تعداد این تب ها بایدبه گونه ای باشد که مدیریت آنها ساده باشد به طور معمول عددی بین ۵تا۷ تب.اگر طبقه بندی های شباهتی به هم ندارند و هیچ ارتباطی هم به یکدیگر ندارند از تب های ثابت استفاده کنید بنابراین همه تب ها در یک نما دیده میشوند.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش پانزدهم)

 

تب تاحدامکان ساختار های سلسله مراتبی راکوتاه کنید:

از ویژگی منحصر به فردی برای دسترسی سریع کاربر به اهداف خود استفاده کنید.از لیست های پایین افتادنی و تک های استفاده کنید تا کاربران بتوانند باسرعت بیشتری به بخش های مهم اپ شما دسترسی داشته باشند.این مسئله به کاربران این امکان را می دهد تا با طی کردن کمترین مسیر به خواسته خود دست یابند.

ساختار

جزئیات

نمای جزئیات به شما این امکان را می دهدتااطلاعات را ببینید و روی آن عملیات مورد نظر را انجام دهید.طرح نمای جزئیات بسیار به نوع اطلاع شما وآن چیزی که قرار است نمایش داده شود بستگی دارد.

جزئیات

طرح ها

به نوع فعالیتی که کاربران در نمای جزئیات به آن می پردازند توجه کنید وبا توجه به این مسئله اقدام به چینش اجزا نمایید.

 

حالتLights-out

برای اپ هایی که به ارائه اطلاعات به صورت همه جانبه میکنند مثل اپ بازی وانواع فایلهای چند رسانه ای بهترین حالت استفاده از همه صفحه نمایش بدون هیچ المان اضافی است اما این اصلابدان معنی نیست که نمی توانید همچنان درخصوص مواردی چون به اشتراک گذاری، نظر دهی و یا جستجو پیشنهادات خاصی را به کاربر نداشته باشید.برای این منظور باید ارائه این پیشنهادات به نوعی صورت پذیرد که اگرکاربر بعد از مدت زمان خاصی هیچ کنشی نسبت به آنها بروز نداد به صورت خودکار ازصفحه نمایش محو شوند.به این فرآیند Lights–out می گویند.بعد اگر کاربرخواست کار خاصی انجام دهد زمانی کافیست که هر بخشی ازصفحه نمایش را لمس کند تاهمه اجزا کنترلی مجددافعال شوند و بتوان از آنها استفاده کرد.
حالتLights-out

توصیه می کنیم بخوانید :  ۱۲۰ ترفند کاربری فتوشاپ| بخش چهارم

ایجاد راهبری موثر بین نماهای جزئیات

کربران شما تمایل دارند که به طور پیوسته بین المان های مختلف سوئیچ کنند اجازه دهید که این کار را درون همان نمای جزئیات انجام دهند.
با استفاده از نماهای بند انگشتی یا کشیدن المان ها می توانید این احساس را درکاربر بوجود آورید.

راهبریراهبری۲

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط ,