طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش چهارم)

راهبری

۳ -۴ -۱- راهبردی با استفاده از کلید های Back , Up

وجود سامانه راهبری پایدار و قابل اطمینان یکی از اجزای اصلی در ایجاد یک تجربه خوش در کار با یک اپ برای کاربر است. در اندروید ۳٫۰ تغییرات قابل توجهی در رفتارهای راهبری که به صورت کلی توسط اندروید صورت می گیرد ایجاد شده است .به نظر می رسد که به کارگیری راهنمایی که در ذیل در خصوص کلید های Back و Up ارائه شده است می تواند به ایجاد یک سامانه راهبریی مناسب در اپ شما کمک شایانی کند.
اندروید ۲٫۳ نسخه های قبلی آن روی کلیدی به نام Back تاکید داشتند .با معرفی نوار عملیات در اندروید ۳٫۰ نوعی مکانیسم جدید راهبری به نام کلید Up معرفی شد که متشکل از آیکون های اپ و یک هشتک به سمت راست می باشد.

راهبری

۳ -۴ -۲- Up درمقابل Back

کلید Up برای اپ های که بر اساس ساختار سلسله مراتبی طراحی شده اند استفاده می شود تا توسط آن بتوان به صفحات اپ مراجعه کرد و برای مثال اگر در صفحه A لیستی از آیتم هایی نمایش داده شود و انتخاب یک آیتم منجر به رفتن به صفحه B شود (که جزئیات بیشتری در خصوص آیتم انتخاب شده در صفحه A را به کاربر نشان می دهد) در این حالت صفحه B باید یک کلید Up داشته باشد تا کاربر بتواند بوسیله آن وارد صفحه A شود.
اگر در صفحه ای که در آن قرار داریم از لحاظ سلسله مراتبی بالاترین صفحه است کلید Up نباید در آن نشان داده شود و اما کلید Back به واسطه یک زمان سنجی تاریخی عمل می کند به این معنی که بر اساس اخرین صفحاتی که کاربر به آن ها رجوع کرده است مجدد کاربر را به آنها باز می گرداند.
البته باید توجه داشته باشید،زمانی که صفحه قبلی که شما آن را دیده اید از لحاظ سلسله مراتبی صفحه بالاتری نسبت به صفحه فعلی باشد فشردن کلید Back در واقع معادل فشردن همان کلید Up است .اما بر خلاف کلید Up که با فشردن آن شما می دانید که در اپ باقی خواهید ماند اما فشردن کلید Back ممکن است که شما را به صفحه Home و یا اپ دیگری هدایت کند.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | ایجاد بلوک ها (بخش دوم)

راهبری۲

۳ -۴ -۳- راهبری درون اپ

 

راهبری در صفحات با multiple entry point
برخی اوقات یک صفحه جایگاه ثابتی در ساختار سلسله مراتبی اپ ندارد و از چندین مسیر قابل دسترسی است،مثل صفحه setting که از همه صفحات اپ می بایست قابل دسترس باشد.

تعییر نما درون صفحه

تغییر نما درون اپ تغییری در رفتار Up و Back ایجاد نمیکند چرا که هنوز در یک ساختار سلسله مراتبی مشخص قرار دارد و مثال هایی از این دست عبارتند از:

  • سوئیچ بین نماها با استفاده از تب ها یا کشیدن به سمت راست یا چپ
  • سوئیج بین نماها با استفاده از منوی پایین افتادنی
  • فیلتر کردن لیست ها
  • مرتب کردن لیست ها
  • تغییر وِیژگی های صفحه نمایش (مثل زوم کردن)

راهبری بین صفحات Sibling

زمانی که اپ شما از سامانه راهبری پیشتیبانی می کند که بتوان بواسطه آن از لیستی از آیتم ها به نمایی با جزئیات بیشنر از هرآیتم وارد شد معمولا تمایل بر این است که از همان صفحه به جزئیات مربوط به آیتم بعدی یا قیلی در لیست مراجعه کرد.برای مثال در اپ جی میل حرکت به سمت راست یا چپ از یک گفتگو برای دیدن پیام های جدیدتر یا قدیمی تر در یک Inbox بسیار راحت تر است.
اگر چه در این مورد باید به یک مورد استثنا هم اشاره کرد و این استثنا زمانی اتفاق می افتد که مرور بین نماهای جزئیات بیشتر که به هم مرتبط نشده هستند توسط لیست ارجاع دهنده آن چنان به یکدیگر مرتبط نشده باشند.برای مثال زمانی که در اپ PlayStore بین اپ هایی از یک توسعه دهنده در حال گشت زنی هستید یا آلبوم هایی ازیک خواننده را می بینید این اتفاق خواهد افتاد.در این نوع موارد دنبال کردن هر لینک منجر به ایجاد یک تاریخچه می شود که کلید Back از همین مسئله برای بازگرداندن کاربر به صفحات قبلی استفاده می کند.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید| ایجاد بلوک ها (بخش چهارم)

این امکان وجود دارد تا رفتار Up را حتی با استفاده از کمی فکر و خلاقیت بتواند بسیار هوشمندانه تر هم کنید و به طور مثال می توانید طرحی گسترده تر از اپ Play Store را که در بالا ارائه شده است را پیاده کنید.مثلا تصور کنید که کاربر بتوانند از آخرین صفحه مربوط به Book که دیدن کرده است مستقیما به صفحه Movie مربوط به همان کتاب ارجاع داده شود.

راهبری۳راهبری۴راهبری۵

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =