طراحی UI اندروید| الگو ها (بخش دهم)

۹-۵-۳-تایید گرفتن و Acknowledgeing

در برخی شرایط هنگامی که کاربر فعالیتی را در هر اپ فراخوانی می کند بهتر است از طریق یک پیام متنی از او برای تایید انجام آن عمل خاص تاییدیه گرفته شود. منظوراز تاییدیه گرفتن (Confirming) پرسیدن سئوالی به جهت تایید گرفتن از کاربر برای انجام مراحل بعدی است،گاهی مواقع این پیام در قالب یک هشدار یا اطلاعیه مهم که مرتبط با عملی است که کاربر قصد انجام آن را دارد پدیدار می شود.

تایید گرفتن
منظور از Acknowledging نمایش متنی است که به کاربر این اجازه را می دهد تا متوجه شود عملی که وی آن رافراخوانی و یا انجام داده است کامل شده است.نمایش این پیام عدم قطعیت را در خصوص تکمیل یا عدم تکمیل فرآیند مورد نظر کاربر به شدت کاهش می دهد.

تایید گرفتن

به طور کلی ارتباط برقرارکردن با کاربر از طریق چنین پیامهایی علاوه برآن که حس هوشمندانه بودن اپ را به کاربر القا می کند باعث می شود که کاربر نیز با قطعیت کامل روال های خود را ازطریق اپ پیگیری کند.

تاییدیه گرفتن
مثال:GooglePaly Books

در این مثال کاربر می خواهد یک کتاب را از کتابخانه Google Play پاک کند.یک پیام ظاهر شده است که از کاربر می خواهد که پاک شدن این  کتاب  را تایید کند چرا که کاربر باید متوجه شودکه با پاک کردن آن دیگر امکان دسترسی به کتاب وجود ندارد.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | عناصر بصری (بخش سوم)

تایید گرفتن

مثال:Andorid Beam

تاییدیه گرفتن الزاما نیازی به ارائه شدن از طریق پیام های هشدار در پنجره های جداگانه را ندارد به طور مثال در این  عکس تنها عکس  وسط حکم همان تاییدیه را دارد.

Acknowledging

مثال:ذخیره شدن پیام در پوشه پیش نویس های جی میل در این مثال اگرکاربر به صورت عمدی یا سهوی از درون صفحه ایجاد ایمیل جیمیل کلیدهای Back یا Up رالمس کند،اتفاق غیر منتظره ای رخ می دهد و آن این که تا هرجایی که نامه خود را نوشته است درون پوشه پیشنویس های Draft ذخیره می شود.در این چنین مواقعی یک Acknowledgment  ظاهر م یشود و پیامی مبنی بر ذخیره ایمیل کاربر در پوشه ذخیره موقت را به کاربر نشان می دهدو بعد از چند ثانیه نیز پیام ناپدید می شود.

 

مثال:پاک کردن ایمیلی درون جی میل

بعد از اینکه کاربر ایمیلی را از Inbox جیمیل خود پاک کند یک Acknowledgment ظاهر می شود و علاوه براین که به کاربر اعلام می کند که ایمیل مورد نظر او پاک شده است امکان بازگرداندن ایمیل از طریق درج کلید Undo درپیام را نیز به او می دهدو این پیام البته به خودی خود محو نمیشود و تا زمانی که کاربر فعالیتی غیر مرتبط با این پیام را انجام ندهد روی صفحه باقی می ماند.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | ایجاد چشم انداز

 

مواقعی که نیازی به تایید و Acknowledgment نیست:
مثال:+۱

تاییدیه گرفتن نیازی نیست:اگر کاربری به طور تصادفی چیزی را +۱ کرد اتفاق مهمی رخ نداده است چرا که با فشردن مجددکلید فرآیند به حالت اولیه باز می گردد.
نیازی به Acknowledgment نیست:بعد از+۱کردن رنگ کلید عوض می شود و این مسئله بسیار روشن است.

مواقعی که نیازی به تایید و Acknowledgment نیست

مثال:حذف یک اپ از صفحه Home

نیازی به تاییدیه گرفتن نیست:این فرآیند یک فرآیند عمدی است و کاربر باید از طریق فرآیند D&D:Drag & Drop آیکون مورد نظر رابه محلی نسبتا بزرگ و مخصوص این کار ببرد و بنابر این انجام این کار به طور تصادفی بسیار غیر محتمل است. اما به راحتی اگر هم کاربر از کار خود پشیمان شد،بازگرداندن آن آیکون تنها چند ثانیه زمان لازم دارد. نیازی به Acknowledgment نیست:کاربر خود متوجه است که اپ از صفحه Home حذف میشود و نیازی به اعلام دوباره این مطلب نیست.

حذف یک اپ از صفحه Home

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =