طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش هشتم)

٣-۵-٧- Multi-pane Layouts

در هنگام کد زنی یک اپ برای اندروید،همواره به خاطر داشته باشید،ابزارهایی که باید اپ از آن ها پشتیبانی کند دارای صفحات با اندازه مختلف هستند. لذا ضروری است که با تنظیم محتویاتی که قرار است اپ به ارائه آنها بپردازد محیطی را از لحاظ  زیبایی شناسی فراهم کنید که همواره و در هر نوع صفحه نمایش اپ به خوبی و زیبایی نمایان شود.

ترکیب نماهای چندگانه در یک نما

به طور معمول در ابزارهای کوچک تر محتویات گوناگون اپ به نماهای مختلفی تقسیم میشود که حالت نمای لیست و نمای جزئیات از مرسوم ترین آنهاست.لمس یک آیتم در نماهای اصلی موجب هدایت کاربر به نمای دیگر میشود که حاوی جزئیات بیشتری از آیتم لمس شده است.

tarkeb nama
اما از آنجایی که تبلت ها دارای صفحه نمایش بزرگتری هستند،می توانید از پنل ها برای ترکیب نمای های مختلف اصلی و جزئیات استفاده کنید و در نهایت یک نمای ترکیبی داشته باشید.این کار راهبری اپ برای کاربر را بسیار تسهیل میکند.
tarkeb nama 1

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی رابط کاربری برنامک های تلفن همراه

نماهای ترکیبی چرخاندن صفحه نمایش

می بایست طراحی به گونه ایی انجام شود که فارغ از جهت چرخیدن تبلت همه امکانات و اطلاعات در صفحه حفظ شود. به عبارتی اگر از یک نمای ترکیبی در یک راستا (به طور مثال افقی) استفاده می کنید، باید کلیدها و اطلاعات به گونه ای چیده شده باشند که با تغییر راستای صفحه نمایش (به طور مثال عمودی) عینا همان کلیدها و اطلاعات در صفحه حفظ شوند ونیاز به تقسیم کردن صفحه نمایش نباشد.

نما های ترکیبی چرخاندن صفحه نمایش

تکنیک های زیادی برای دستیابی به این مهم وجود داردکه در ادامه به آنها می پردازیم:

کشیدن/فشردن

پهنای ستون های سمت چپ را به گونه ای شناور تنظیم کنید تا خود را منطبق با راستای قرارگیری (راستای عمودی یا افقی) تبلت تنظیم کنند.

بازچینش

کلیه آیتم ها را باز چینش کنید.

باز چینش

جمع شدن/گسترده شدن

زمانی که ابزار چرخانده میشود بهتراستکه ستون سمت چپ جمع شود و تنها اطلاعات مهم را نشان دهد.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش ششم)

جمع شدن

نمایش دادن/پنهان کردن

اگر امکان وفق دادن همه موارد در هنگام چرخش ابزار وجود ندارد بهتر است در حالت عمودی به طور کلی تنها سمت راست دیده شود.دقت کنید که حتما ازهشتک Up در نوار عملیات استفاده شود.

نمایش دادن

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =