طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش پانزدهم)

۱۴-۳- سازگاری با نسخه های قبلی

تغیییرات اصلی که در اندروید ۳٫۰ بوجود آمده است عبارتند از:جا به جایی کلید های سخت افزاری Search,Menu, Back, Home با کلید های مجازی. RecentHome,Back, تشویق کاربر به استفاده از نوار عملیات

۱-۱۴-۳- تطبیق اندروید ۴٫۰ با سخت افزارها و اپ های قدیمی

گوشی هایی با کلیدهای مجازی راهبری

اپ های تحت اندروید که برای اندروید ۳٫۰ نوشته شده اند کلیه فعالیت ها را در نوار عملیات نمایش می دهند.فعالیت هایی که برای نمایش در نوار عملیات مناسب نیستند یا به اندازه کافی مهم نیستندکه در نوار عملیات نمایش داده شوند در بخش نوارOverflow قرارمی گیرند.کاربر در هر زمان که لازم است تنها با لمس کلید مربوط می تواند به آنها دسترسی داشته باشد.

تطبیق اندروید  4.0 با سخت افزارها و اپ های قدیمی

گوشی هایی با کلیدهای سخت افزاری راهبری

گوشی های تحت اندروید که دارای کلیدهای سنتی سخت افزاری راهبری هستند کلیدهای مجازی را نمایش نخواهند داد.اما در این گوشی ها نوارOverflow از طریق کلیدسخت افزاری Menu قابل دسترسی است:

گوشیهایی با کلیدهای سخت افزاری راهبری
زمانی که یک اپ را که برای اندروید ۲٫۳ یا نسخه های قدیمی تر نوشته شده است روی کشوی با کلیدهای مجازی راهبری اجرا می کنید، کلیدoverflow در سمت راست نوار راهبری مجازی نمایان می شود و می توانید تنها با لمس آن به بسیاری از محتویات دسترسی داشته باشید.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش یازدهم)

۳-۱۶- اندروید ناب

بیشتر کدنویس هاو تولید کنندگان اپ تمایل دارند که اپ خود را در پلتفرم های دیگر نیز اجرا کنند اما هنگامی که برای طرح ریزی اپ روی سایر پلتفرم ها برنامه ریزی می کنیدباید درنظر داشته باشید که هر پلتفرمی قوانین وساختارهای خود را دارد.

اندروید ناب

از المانهای UI پلتفرم های دیگر استفاده نکنید.

پلتفرم ها معمولا آیتم های UI خود را که بسیار با دقت طراحی شده اند را نیز برای استفاده از آنها در اپ مربوط به خودشان ارائه می کنند.بسیار مهم است که متناسب با پلتفرمی که روی آن کار می کنید از المان های مربوط به همان پلتفرم نیز استفاده کنید.برای مثال در برخی از پلتفرم های گوشه ی کلید ها می بایست خمیده باشد و در برخی دیگر تیز.

از آیکون های مختص پلتفرم های دیگر استفاده نکنید.

درست مثل سایر آیتم های UI هر پلتفرم نیز دارای یک سری آیکون های مختص به خود است.آیکون ها و نمادهایی که در همه پلتفرم ها نیز وجود دارند اما اختلاف های کمی با هم دارند.

از آیکون های مختص پلتفرم های دیگر استفاده نکنید.

از نوار پایین استفاده نکنید:

در سایر پلتفرم ها از نوار پایین برای سوئیچ بین تب ها استفاده می شود اما در اندروید این ویژگی در نوار عملیات در بالای صفحه قرار دارد.البته گاهی اوقات بسته به نوع اپ ممکن است از فضای پایین نیز استفاده شود اما برای این که همواره کاربر با اپ های مختلف در اندروید یک تجربه یک پارچه داشته باشد بهتر است شما نیز از این قوانین پیروی کنید.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش دوم)

از نوار پایین استفاده نکنید
در برخی مواقع شاید نیاز باشد که اپ از ویژگی های یک اپ دیگر استفاده کند.برای مثال شاید بخواهیدنوعی محتوا را که توسط اپ شبکه اجتماعی محبوب شما تولید شده است را به اشتراک بگذارید.بهتر است که برای رسیدن به این مقصود از API اندروید بهره ببرید و انتخاب کننده فعالیت را اجرا کنید.

از کلید هایی که روی آن Back نوشته شده درنوار عملیات استفاده نکنید.

در برخی از پلتفرم ها به صورت روشن و صریح از کلیدها Back برای رجوع به صفحات قبلی استفاده می شود.اما در اندروید از نوار عملیات اصلی اپ برای راهبری استفاده می شود.

از کلید هایی که روی آن Back نوشته شده درنوار عملیات استفاده نکنید.

از هشتک راست جهت استفاده نکنید.

یک الگوی رایج در سایر پلتفرم ها استفاده از هشتکراست جهت برای راهنمایی کاربر به سمت جزئیاتمربوط به هر آیتم استفاده شده است.اندروید اما ازاین نشانگرها استفاده نمیکند و بهتر است شما نیزدر طراحی اپ خوداین موارد را در نظر بگیرید.

از هشتک راست جهت استفاده نکنید.

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =