طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش چهاردهم)

۱۳-۳- Help  

هر اندازه که با استفاده از ترفندها و راهکارهایی که تا الان در خصوص طراحی اپ ،اپ خود را طراحی کرده باشید با هم هستند کاربرانی که در هنگام کار با اپ دچار مشکل می شوند و سئوالاتی برایشان پیش می آید که می بایست پاسخ مناسبی برای این سئوالات بیابند.در این بخش به ارائه راهکارهایی برای ایجاد یک ببخش مناسب در اپ می پردازیم.

۱-۱۳-۳- طراحی بخش راهنما درون اپ

از ارائه راهنماهای ناخواسته پرهیز کنید، مگر در مواردی بسیار محدود. عموم طراحان و کدنویسان نرم افزارها و اپ ها تمایل دارند که کاربرانی که از نرم افزار یا اپ آنها استفاده می کنند بلافاصله با همه امکانات آشنا شوند و ازهمه ویژگی های آن مطلع شده و کار با آن را به سرعت فرا گیرند.همین رویکرد شاید منجر به این مسئله شود که شما به عنوان توسعه دهنده اپ بخواهید به هر کاربری که برای اولین بار از اپ شما استفاده می کند از طریق نمایش اسلاید یا کلیپ و… اطلاعات زیادی در خصوص اپ خود بدهید.

در همه موارد ما استراتژیدرست عکس این مطلب را پیشنهاد میکنیم چرا که:

 • آنها تنها آزار دهنده ای بیش نیستند.عموم کاربران پس از نصب اپ تمایل زیادی به کار با آن دارند و هر چیزی که در لحظه اول کار با اپ جلوی آنها قرار گیرد به عنوان یک آیتم آزار دهنده تلقی خواهد شد و این علی رغم منظور شما برای راهنمایی کاربر است و عموما هم بسیاری از کاربران بلافاصله آنها را خواهند بست.
 • معمولانیازی به آنها نیست:
  اگر واقعا نگرانی در خصوص آموزش یک ویژگی خاص از اپ را به کاربر دارید بهتر است به جای آن که آن را در بخش Help قرار دهید به نحوی مشکل را در UI اپ حل کنید.
  از الگوها و ترفندهایی که تا به حال برای طراحی UI معرفی کرده ایم استفاده کنید.
توصیه می کنیم بخوانید :  ۱۲۰ ترفند کاربری فتوشاپ| بخش چهارم

به طور مثال ما از محتوای آموزشی کمکی برای این که به کاربر نشان دهیم که چگونه اپ ها را در صفحه Home قرار دهید استفاده می کنیم.چرا که این عملیات:

 • بسیار مهم است
 • بدون دانستن این مسئله کاربران نمی دانندکه بیشترین صفحه ای از اندروید که با آن سروکار دارند را چگونه سفارشی سازی کنند.
 • تنها ازطریق یک gesture قابل دسترس است.
 • ازآنجائی که هیچ کلید و منویی برای آن وجود ندارد کاربر بدون آموزش و کمک نمی تواند آن را یاد بگیرد.
  Home

ازطراحی های استاندارد برای راهبری بخشHelpاستفاده کنید.

در کلیه صفحات اپ گزینه Help را در نوار عملیات Overflow قرار دهید و همواره آنرا آخرین گزینه قرار دهید و نام آنرا نیزHelp بگذارید.

در نظر بگیرید که هر بار مراجعه به بخش Help یک مراجعه اضطراری است.

به اضافه داده های مربوط به Help شاید بخواهیداطلاعات دیگری مثل کپی رایت یا Terms &Conditionsو سیاست های حریم شخصی را نیز در این بخش قرار دهید.قرار دادن این اطلاعات در این بخش از لحاظ طراحی ایرادی ندارد اما باید به گونه ای بهینه شده باشد که کاربرانی که به صورت اضطراری به این بخش مراجعه میکنند،بتوانند در سریع ترین زمانی ممکن به اطلاعات مورد نظر خوددسترسی پیدا کنند.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | ایجاد بلوک ها (بخش سوم)

از طراحی های استاندارد برای راهبری بخش Help استفاده کنیداز طراحی های استاندارد برای راهبری بخش Help استفاده کنید
زمانی که کاربر به بخشHelpمراجعه می کند:
نباید انجام شود:

یک منو نمایان شود که از کاربر خواسته شود تا بین Help و سایر گزینه ها یکی را انتخاب کند.

زمانی که کاربر به بخش Help مراجعه می کند

بهتر است انجام شود:

به سرعت مرورگر فعال شود و صفحه Help را از سایت مربوط فراخوانی کند و سایر بخش ها در پایین صفحه همین بخش از سایت بیاید.

بهتر است انجام شود
حتی بهتر است که اینگونه باشد:

یک صفحه Help در اپ خودتان بسازید و سایر گزینه ها را در نوار عملیات بیاورید.با این که از لحاظ کد نویسی در طراحی شاید این روش کمی دشوارتر از فراخوانی یک سایت در یک مرورگر باشد اما تجربه بهتری در هنگام کار با اپ فراهم می کند.

۲-۱۳-۳- مبانی نوشتن راهنما برای اپ

بخش Help بخشی از UI اپ است

باید توجه کنید که هر کلمه ومتنی که درون بخش Help قرار می گیرد باید از ساختار کلی نگارش که در همه محیط های اپ از آنها استفاده شده است طبعیت کند.

هر پیکسل را بشمارید:

نیازی به مستند سازی و روایتگری در نوشتن بخشHelpاپ نیست.بهتر است تمرکز خود را روی شرح مسائلی قراردهید که توسط چشم دیده نمی شود.

تصاویر قابل فهم تر از کلمات هستند:

بارها و بارها در طول این کتاب مطرح شده است که تا حد امکان بهتر است برای انتقال مفاهیم از تصاویر استفاده شود تا کلمات و جملات.

تصاویر قابل فهم تر از کلمات هستند

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + چهار =