طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش یازدهم)

۱۰-۳- اعلانات

سامانه اعلانات در اندروید این امکان را بوجود آورده تا همواره کاربر از اتفاقات مهمی مثل پیام های جدید چت یا یک رویداد تقویمی مطلع باشد. شما می توانید از این امکان اندروید به عنوان بخشی جدید برای ارتباط اپ با کاربر استفاده کنید.

۳-۱۰ -۱- ویژگی های جدید درنسخه Jelly Bean اندروید

می توان گفت که به روزرسانی های مناسبی در بخش اعلانات این نسخه از اندروید صورت گرفته است که می توان از آن جمله به موارد زیر اشاره کرد:

  • اعلانات شامل فعالیت هایی می شوند که کاربر را قادرمی سازند تا به سرعت روی یک اعلان از همان کشوی اعلانات اقدام های لازم را انجام دهد.
  • اعلانات انعطاف بیشتری در طراحی و اندازه دارند.
  • آنها قابلیت گسترده شدن برای نمایش اطلاعات اضافی را پیدا کرده اند.
  • قرار دادن پرچم اولویت بندی می تواند کمک زیادی به ساماندهی اعلان ها کند.

۲-۱۰-۳- آناتومی اعلانات

طراحی پایه در حالت حداقلی کلیه اعلان ها دارای یک طراحی پایه هستند که شامل موارد زیر است:

  • قابلیت ارسال آیکون اعلان اپ و یا تصویر ارسال کننده اعلان
  • تیتر و پیام
  • زمان دریافت
  • آیکون دومی که برای شناسایی است

باید گفت که المان های پایه ای که معرفی شدند تغییر چندانی در Jelly Bean نداشتند و لذا کلیه اپ هایی که اعلانهای آن ها منطبق با نسخه های قبلی اندروید بوده است نیز با همین نسخه سازگارخواهند بود.

آناتومی اعلانات
٣-١٠-٣- Expanded Layouts

نسخه Jelly Bean  اندروید این امکان را ایجاد کرده است که اعلانات دارای جزئیات بیشتری باشد. با استفاده از این ویژگی می توانید چند خط اول یک پیام یا یک پیش نمایش بزرگ از یک تصویر را در اعلان به نمایش بگذاریدکهحتی در بسیاری از موارد وجود این ویژگی این امکان را برای کاربر فراهم میکند تا بتواند کل پیام را در همین حالت بخواند.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش هشتم)

Expanded Layouts
۴-۱۰-۳- Action

نسخهJelly Bean اندروید از فعالیت های اضافی پشتیبانی می کند که در پایین اعلان قرار دارند.با این عملیات کاربر می تواند در بسیاری از کارهایی که دربرخورد با یک اعلان می بایست انجام دهد را صورت دهد و نیازی به باز کردن اپ مربوط به آن اعلان نیست.البته باید توجه داشته باشید که حداکثر میتوانید ۳ فعالیت را درون هر اعلان قرار دهید که هرکدام شامل یک آیکون و نام فعالیت است.

Action
۵-۱۰-۳- قواعد طراحی

آن را مشخص کنید

همواره آیکون اپ خود را به عنوان آیکون دوم در بخش مربوط به آن قرار دهید تا هنگامی که کاربر پیامی را دریافت می کند متوجه شوند که این پیام توسط چه اپی ارسال شده است.

قوانین طراحی(آن را مشخص کنید)
Stack Your Notification

اگر اپ،اعلانی را به کاربر نمایش دهد،در صورتی که هنوز کاربر روی اعلان قبلی عملی را انجام نداده است،نباید هر دو اعلان نمایش داده شوند بلکه تنها یک اعلان نمایش داده می شود اما کنار آیکون دوم.عدد ۲ به عنوان تعداد اعلان های فعال از یک اپ خاص نمایش داده می شوند به تصویر زیر توجه کنید:

شیوه غلط
Stack Your Notification
شیوه صحیح

شیوه صحیح
حتی می توان از شیوه زیر نیز برای نمایش پیام هایی که هنوز کاربر آنها را ندیده و یا عملی روی آنها انجام نداده است نیز استفاده کرد.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | ایجاد بلوک ها (بخش دوم)

اعلان ها را اختیاری کنید

کاربر باید بتواند در هر لحظه اعلان ها را کنترل کند.این امکان را به کاربر بدهید تا بتواند اعلان های اپ شما را غیرفعال کند و یا اینکه تغیراتی در نوع اعلان آن بوجود آورد، تغییراتی مثل صدای هشدار، استفاده از سامانه لرزاننده دستگاه.

ازآیکون های متمایز استفاده کنید

کاربر باید بتواند تنها با یک نگاه تشخیص دهد که در حال حاضر کدام نوع از اعلان ها فعال هستند.

صحیح

نگاهی به آیکون اپ هایی که تا به حال برای اندروید ساخته شده اند بیندازید و از طراحی آنها برای  ایجاد یک آیکون کاملا منحصر به فرد برای اپ خود بهره ببرید.

صحیح

از ابعاد و کیفیت مناسبی برای فایل آیکون خود استفاده کنید.

صحیح

آیکون باید از لحاظ طراحی بصری تا حد امکان ساده و قابل تشخیص باشد.

غلط

استفاده از رنگ خاص برای متمایز کردن اپ از سایر اپ ها

از ویژگی لامپ LED استفاده کنید:

بیشتر ابزارهای تحت اندروید یک لامپ کوچک LED دارند که به LED اعلام نیز مشهور است.بهتر است که برای اعلان هایی با درجه اهمیت Max و High  و حتی Default این لامپ روشن بشود، اما برای سایر اعلان ها نیازی به این کار نمی باشد.البته بازهم باید به این نکته توجه کرد که دامنه اختیارات کاربر به تنظیم نور این لامپ LED نیزمی رسد چرا که در حالت عادی باید نور LED سفید رنگ باشد،مگر آن که کاربر خود بخواهد از نور دیگری استفاده کند یا به طور کلی این ویژگی را غیر فعال کنید.

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =