طراحی UI اندروید | مقدمه

طراحی UI اندروید | مقدمه

چندی بیش از آن سخنرانی استیو جابز در کنفرانس اپل نگذشته است، هم آنکه برای اولین بار بود که در آن جهان برای نخستین بار با آیفون روبرو شد. تلفن همراهی که توانست با همان یک دکمه ای که در پایین صفحه نمایش خود داشت به امپراطوری بی حد و حصر نوکیا که متخصص طراحی گوشی های دکمه دار بود پایان دهد. با وجود آنکه جذابیت تلفن همراه هوشمند اپل به حدی بود که قریب به اتفاق کارشناسان فناوری اطلاعات و ارتباطات از فروش بی همتای آن و استقبال بی نظیر از این ابزار فناوری به خصوص از سوی طرفداران دو آتشه اپل خبر دهند. هم این شد، اما آن چیزی که شاید در آن زمان کمتر کسی به آن اشاره کرد ایجاد
نقطه عطفی در صنعت تولید گوشی های هوشمند همراه بود، نقطه عطفی که توانست اپل را به صدر و نوکیا را به قعر ببرد و همگان را با بازیگر جدیدی به نام سامسونگ آشنا کند.
هوشمندی و پیش بینی صحیح گوگل اما در این میان توانست بر جذابیت این بازار بیافزاید. گوگل شرکت کوچک اندروید را به همراه محصول ممتازش خرید تا در این بازار پر هیاهو عرضه اندامی در خور در مقابل داشته باشد. اندروید گوگل به سرعت توانست با استفاده از قدرت و ویژگی iOS یکه تازی سیستم عامل های نرم افزارهای متن باز در بسیاری از گوشی های هوشمندی که توسط سامسونگ، اچ تی سی، ال جی،
هواوی و … تولید شدند خانه گزیند و این ابزارها را مدیریت کند.
این جنگ تجاری اما نه تنها سود کلانی را به سمت همه بازیگران عمده آن سرازیر کرد بلکه خرده کسب و کارهایی را نیز در کنار خود دید که امروزه گردش مالی هریک از این خرده کسب و کارها ارقام میلیون دلاری را تجربه می کند. تولید اپلیکیشن های( بخوانید برنامک های) تلفن همراه مبتنی بر هر دو پلتفرم چیره ترین خرده کسب و کاری است که در این صنعت می توان به آن اشاره کرد. iOS و اندروید  شرکت های زیادی در سرتاسر دنیا چرخش های عمدتا ۱۸۰ درجه ای را برای تولید این نرم افزار ها از خود نشان دادند و همزمان هم بودند بسیاری از کد نویس هایی که به تنهایی و در خانه خود توانستند برنامک های موفقی را تولید کنند و گاه تا ۳۰ میلیون دلار به فروش برسانند.
نتیجه این همه هیاهو امروز در قالب میلیون ها برنامکی که روزانه از AppStore و Google Play دانلود می شوند نمود پیدا می کند. خوشبختانه در ایران نیز همزمان با موج جهانی که در تولید برنامک های تلفن همراه ایجاد شده است، افرادزیادی به سمت تولید این ابزارهای مفید تمایل پیدا کرده اند که حاصل آنها نیز همین برنامک های فارسی مفیدی است که امروز کاربردهای بسیار فراگیری یافته اند.

توصیه می کنیم بخوانید :  ۱۲۰ ترفند کاربری فتوشاپ| بخش چهارم

اما در موضوع تولید برنامک های تلفن های هوشمند، طبق تقسیم بندی که گوگل ارائه کرده است باید به سه بحث اصلی توجه کرد: طراحی رابط کاربری یا ،UI:User Interface ، برنامه نویسی و انتشار. در این میان همانطور که انتظار هم می رفت برنامک های ایرانی در دو قسمت آخر توانسته اند به موفقیت های خوبی دست پیدا کنند و چه بسا همین موفقیت ها نیز باعث شد تا بسیاری از تولید کنندگان همین برنامک های موفق و بسیاری دیگر از تولید کنندگان که تازه قصد تولید یک برنامک جدید را دارند از بخش اول غفلت کنند.
پر واضح است که بسیاری از برنامک های فارسی از نبود یک طراحی رابط کاربری مناسب رنج می برند و این درحالی است که این مسئله تا حدی اهمیت دارد که به زعم گوگل نخستین چیزی است که در تولید یک برنامک باید به آن توجه کرد.قطعا نبود منابع فارسی مناسب برای مطالعه در این خصوص، یکی از عواملی است که باعث بروز این ضعف در برنامک های فارسی شده است، چرا که طراحان و حتی برنامه نویس ها منبع معتبر و حرفه ای که به زبان فارسی باشد را در دسترس نداشته اند.
لذا با توجه این موارد به این جمع بندی رسیدم که وجود چنین منبعی نه تنها می تواند مفید باشد بلکهحتی ضروری است، بنابراین قصد کردم تا با هدف رفع این معضل این کتاب را که حاصل حدود ۵ ماه مطالعه و گردآوری منابع است را بنویسم. کتاب حاضر تمرکز بر دستورها و روال هایی دارد که برای تولید برنامک های تحت سیستم عامل اندروید باید مد نظر قرار گیرند. است  و مژده آنکه کتاب  ذیگری نیز در راه است که مختص سیستم عامل iOS است و به زودی از طریق وبلاگ خودم (amirianfar.com) برای دانلود در دسترس خواهد بود.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش ششم)

در پایان اما ذکر دو نکته ضروری است، این کتاب به رایگان در اختیار شما قرار داده شده است و اجازه دهید از ذکر داستان تکراری حق نشر دوری کنم، خودتان هنگام انتشار مطالب این کتاب ذکر منبع و سایر موارد را در نظر بگیرید، اگر خواستید البته، اگر نخواستید هم که خوب حرفی با هم نداریم… نکته دوم هم اینکه برای دریافت اخبار مربوط به کلاس های طراحی رابط کاربری برنامک های تلفن های هوشمند و برنامه نویسی اندروید و iOS به وبلاگ من مراجعه، (amirianfar.com)  و  همچنین از طریق صفحه تماس با من و انتخاب موضوع مورد نظر خود اقدام فرمایید.
در پایان اما به این مورد هم اشاره کنم که برای ارائه نظرات، پیشنهادات و نارضایتی های خود از این کتاب می توانید به صفحه مخصوص این کتاب به نشانی مراجعه http://www.amirianfar.com/?p=۶۵ و دیدگاه های خود را از این طریق ارسال نمایید.
پیروز باشید
میلاد امیریان فر
فروردین ۱۳۹۲

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهار =