طراحی UI اندروید | الگوها (بخش نهم)

۸-۵-۳- نماهای کشیدنی

راهبری موثر در تمام نماهای اپ یکی از اساسی ترین موارد در یک طراحی خوب است .زمانی که بیشتر اپ ها در یک ساختار سلسله مراتبی عمودی طراحی می شوند طراحی یک ساختار تخت که تا حد امکان از سلسله مراتب کمتری برخوردار است می تواند کمک موثری به ایجاد یک تجربه خوش آیند به کاربر کند.
نماهای کشیدنی به کاربر این امکان را می دهند تا بتواند به گونه ای موثر از یک آیتم به آیتم دیگر بروند و این فرآیند تنها با کشیدن دست به روی صفحه محقق می شود.

کشیدن بین نماهای جزئیات

معمولا اطلاعات و محتویات درون اپ های در یک ساختار (اصلی و با جزئیات) طراحی می شوند .کاربر می تواند لیستی از اطلاعات مرتبط به هم را ببیند،مثل تصاویر، چت ها، ایمیل ها و یکی از آنها را انتخاب کند و جزئیات بیشتری را در مورد آنها ببیند.

کشیدن بین نمای جزئیات
روی یک گوشی تلفن نماهای (اصلی و با جزئیات) در صفحات مختلف به کاربر نمایش داده می شوند و این به طور معمول نیازمند این است که کاربر به صورت مداوم بین نماهای اصلی و نمای جزئیات عقب و جلو برود که به این حالت ، حالت Pogo-Sticking می گویند .در این موارد برای جلوگیری از بروز حالت Pogo-Sticking می بایست نما را به گونه ای طراحی کنیم مثل شکل زیر:

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش چهارم)

طراحی نما

انتخاب کردنSelection

اندروید ۳ویژگی لمس طولانی را به نحوی تغییر داد تا به طور کلی و در هرجایی بتوان ازآن برای انتخاب دیتا استفاده کرد .این ویژگی تاثیر زیادی بر کارآرایی با اپ دارد.

اما چه چیز تغییر کرده است؟

در نسخه های قبلی اندروید به طور عمومی همه بخش هابرای نمایش منو های متنی مورد استفاده قرار می گرفت.این الگو اما در اندروید ۳تغییر عمده ای کرده است .لمس طولانی در حال حاضر برای انتخاب دیتا، ترکیب عملیات متنی و انتخاب تابع های مدیریت برایدیتایانتخاب شده مورد استفاده قرار میگیرد که به آن CAB:Contextual Action Bar نیز می گویند.

چه چیز تغییر کرده است؟
استفاده از CAB :Contextual Action BarCAB یک نوار علمیات موقت است که زمانی که اطلاعاتی انتخاب شده باشدروی نوار علمیات اصلی اپ می آید،در
واقع این نوار زمانی که لمس طولانی اتفاق می افتد ظاهر می گردد.

CAB
از اینجا کاربر می تواند :
دیتای اضافی را با لمس آنها انتخاب کند.یک فعالیت را از درون CAB انتخاب کند که روی تمامی آیتم هایی انتخاب شده اعمال شود.بستن CAB با استفاده از Back یا علامت تیک نوار CAB.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگوها (بخش دوازدهم)

CAB 2

انتخاب عملیات در CAB

شما میتوانید تصمیم بگیرید که چه نوع انتخاب هایی در نوار CABظاهر شوند برایاطلاعات بیشتر به بخش نوار علمیات مراجعه کنید.در بسیاری از موارد می بایست تغییراتی درعملیات موجود در CABبه صورت پویا صورت پذیرد.

انتخاب عملیات در CAB

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =