طراحی UI اندروید | عناصر بصری (بخش دوم)

عناصر بصری|بخش دوم

۴-۲- گرید و متریک

ابزارهای همراه نه تنها در اندازه صفحه نمایش،بلکه در وضوح صفحه نمایش(DPI) نیز بسیار متفاوت هستند .برای آسان کردن راهی برای طراحی یکپارچه برای انواع صفحات نمایش بهتر است که از یک وضوح مرجع استفاده کنید .وضوح مرجع برای گوشی های موبایل۶۰۰ dpi و تبلت ها بزرگتر یا مساوی همین مقدار است و این وضوح به انواع MDPI, LDPI HDPI وXHDPI تقسیم می شود .بهتر است با طراحی یک تم ثانویه برای نوع دیگر صفحات نمایش اپ خود را مجهزتر نمایید.

توجه به فضا

ابزارهای از منظر فاکتورdp تنوع بسیار زیادی دارند.

طراحی UI اندروید | عناصرس بصری (بخش دوم)

ریتم ۴۸dp

محدوده قابل لمس درUI اندروید به واحد های dp 48تقسیم میشوند.

۲

چرا dp48؟

به طور میانگین مقدار dp48 بیانگر اندازه فیزیکی در حدود۹mm است .این اندازه قابل قبولی است برای اینکه یک المان به راحتی توسط کاربر لمس شود.به عبارتی اگر کوچکترین المان در اپ شما از dp48 در طول و عرض کوچکتر نباشد شما می دانید که به اشیا به طور اشتباه لمس نخواهند شد واپ به خوبی به کاربر پاسخ لمسی مناسبی خواهد داد.

توصیه می کنیم بخوانید :  ۱۲۰ ترفند کاربری فتوشاپ| بخش چهارم

طراحیUI اندروید | عناصرس بصری (بخش دوم)فاصله بین هر المان

فاصله بین هر المان در اپ ها می بایست حداقل ۸dpباشد.

۵-۲- تایپوگرافی

طراحی یک اپ بر بستر زبان جدیددر اندروید بر ابزارهای سنتی تایپوگرافی مثل مقیاس فاصله ها، ریتم و چینش متناسب با خط زمینه استوار است.
البته با ظهور صفحات نمایش با وضوح بالاتر،خانواده Roboto در اندروید معرفی شدند .ساختار جاری TextViewمی تواندبه فونت های Italic
Bold,وBoldItalic را به صورت پیش فرض پشتیبانی کند.

۳

رنگ پیش فرض

UIاندروید به طور پیش فرض از رنگ های زیر استفاده می کند .

۷

مقیاس تایپوگرافی

اندروید از چارچوب محدود زیر برای اندازه فونت ها استفاده می کند.

۴

۶-۲- رنگ

انتخاب رنگهای مناسب در بخش های مناسب به خصوص در ارائه بازخوردلمس صفحه توسط کاربرد بسیار اهمیت دارد .باید رنگی را انتخاب کنید که با رنگ برند شما منطبق باشد و بتواند کنتراست مناسب یرا برای ایجاد تفکیک بین المان های بصری ایجاد کند.

پالت

آبی، رنگ استاندارد در پالت کلی اندروید است .اما همانطور که دیده می شود هر رنگ دارای طیف های تیره و روشن تری است که می تواند به عنوان متممی برای رنگ اصلی در ایجاد تفکیک بین عوامل بصری موثر باشد.

توصیه می کنیم بخوانید :  طراحی UI اندروید | الگو ها (بخش اول)

۵

به اشتراک بگذارید...
برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =